Nic tak nie odda magii chwili jak uwiecznienie jej przez aparat. Nasza redakcja otrzymała do testów aparat SONY ILCE-7K. Jak wypadnie na tle konkurencyjnych modeli od firm Canon oraz Nikon? Przekonajmy się!
• Aparat od zewnątrz
• Obsługa i personalizacja
• Co w środku?
• Działanie punktowe – olej rycynowy na trądzik
SONY ILCE-7K – Specyfikacja techniczna
- Typ – aparat systemowy z wymienną optyką
- Rozdzielczość – 24,3 Mpix
- Typ przetwornika – przetwornik obrazu Exmor CMOS
- Rozmiar matrycy – pełnoklatkowa (35.8 mm x 23.9 mm)
- Lampa błyskowa – zewnętrzna/ do systemu Sony
- Obiektyw – obiektyw Sony FE 28-70mm f/3,5-5,6 OSS (w zestawie)/ obiektywy Sony z mocowaniem typu E
- Czułość ISO – ISO 100 – ISO 51 200
- Typ wizjera – Wizjer elektroniczny XGA OLED 1,3 cm (typ 0,5″), kolorowy
- Maks. rozdzielczość filmów – Full HD (1920 x 1080)
- Maks. rozdzielczość zdjęć – 6000 x 4000
- Złącza – HDMI,
- Łączność – Wi-fi, NFC
- Wymiary (wys x szer x głęb ) – 94,4 x 126,9 x 54,8 mm
- Waga – 416 g (korpus)/474 g (z akumulatorem i nośnikiem danych)
Aparat od zewnątrz
To, co pierwsze rzuca się w oczy to mała wielkość korpusu. Przeglądając zdjęcia myślałem, że będzie dużo większy. Niewielkie rozmiary sprawiają, że jest to aparat, który idealnie pasuje na krótki wypad za miasto lub dłuższą wyprawę.
Kwestią godną uwagi jest sama obudowa. Korpus został wykonany częściowo z metalu – górna część obudowy oraz fragment wokół bagnetu. Aparat wizualnie prezentuje się rewelacyjnie.
Obsługa i personalizacja
Mimo niewielkich rozmiarów, na korpusie znajdziemy sporo przeróżnych przycisków i pokręteł służących do dobrania odpowiednich parametrów zdjęcia. Najważniejsze jest pokrętło, które odpowiada za zmianę trybów. Zaraz obok umiejscowiono pokrętło, za pomocą którego możemy korygować zakres ekspozycji od -3 do +3 EV. Z tyłu, zaraz pod kciukiem, znajduje się pokrętło zmieniające przesłonę, a także jeszcze jedno wokół przycisku OK, które domyślnie odpowiada za ISO. Nowością jest umiejscowienie pokrętła nastaw. Zostało umieszczone zaraz nad gripem. Jego domyślna opcja to sterowanie czasem naświetlania.
Model posiada liczne przyciski funkcyjne z czego aż 6 jest programowalnych. W trakcie wykonywania zdjęć, możemy im przypisać liczne skróty. Minusem jest niepraktyczne umiejscowienie przycisku nagrywania video, które znajduje się tuż pod dłonią. Efektem tego jest przypadkowe włączanie nagrywania w najmniej odpowiednim momencie.
Odnośnie personalizacji. Ten pełnoklatkowy aparat pozwala nam na przypisanie 46 funkcji do 6 różnych przycisków. Przycisk Fn może pełnić jedną z 12 przypisanych funkcji. Dodatkowo, użytkownik może sam rozlokować sloty w menu funkcyjnym aparatu – dostępnych jest 12.
Podsumowując, rozmieszczenie przycisków funkcyjnych należy ocenić na plus. Dzięki możliwości konfiguracji klawiszy, możemy dostosować aparat pod aktualnie wykonywane działania.
Co w środku?
W Sony ILCE-7K znajdziemy matrycę Exmor CMOS o rozdzielczości ponad 24 Mpix, w której umieszczone są komórki detekcji fazy. Aparat może pochwalić się szybkim, hybrydowym systemem ustawiania ostrości – Fast Hibrid AF. Korzystając z trybu detekcji fazy, możemy wykorzystać aż 117 pól! Natomiast w trybie detekcji kontrastu ich liczba zostaje ograniczona do 25.
Aparat jest wyposażony w procesor Bionz X, który wpływa na redukcję szumów podczas kręcenia filmów oraz robienia zdjęć. Dzięki czemu wykonywane przez nas fotografie i filmy posiadają znacznie większą ilością szczegółów!
Do kadrowania służy nam odchylany, trzy calowy ekran LCD, albo pół calowy wizjer o imponującej rozdzielczości 2 359 296 punktów. Dzięki wbudowanej łączności Wi-Fi przez NFC, bardzo szybko i sprawnie możemy przesyłać wykonane przez zdjęcia i filmy na tablet lub smartfon. Do aparatu możemy również wgrać dodatkowe aplikacje przez serwis PlayMemories Camera Apps.
Jakość wykonanych zdjęć stoi na bardzo wysokim poziomie. Aparat świetnie nadaje siędo wykonywania zdjęć plenerowych oraz portretów. Jego głównym mankamentem jest współpraca z obiektywami SONY, jednak jest to bolączka wszystkich modeli ze stajni Japończyków.
Po testach SONY ILCE-7K – podsumowanie
Dostając aparat Sony ILCE-7K do testów, nie wiedziałem czego się spodziewać. Po kilku dniach, mam już pełen ogląd możliwości tego modelu. Główną siłą aparatu jest szybka detekcja Fazy oraz precyzyjnie działająca matryca.
Decydując się na ten aparat, na pewno nie będziemy żałować naszej decyzji i wydanych pieniędzy. Aktualnie model kosztuje około 4 tys. złotych i w moim odczuciu jest to cena uczciwa, porównywalna z modelami konkurencyjnymi, które posiadają bardzo zbliżone komponenty. Przeczytaj pozostałe recenzje produktów na naszym portalu i nie zapomnij odwiedzić naszego kanału na Youtube.
ZOBACZ TAKŻE NASZĄ RECENZJĘ SONY ALPHA 9