opiNEWS – Wydęte baterie w iPhone 8

Apple
Opublikowane: Październik 20, 2017 2018-01-12T14:32:59+00:00

Firma Apple bada przypadki dziwnie wydętych baterii w najnowszych egzemplarzach iPhone’a 8. Pełna skala problemu nie jest jeszcze znana. Do tej pory w zagranicznych mediach pojawiło się pół tuzina wzmianek wraz ze zdjęciami. Po sprawie z wybuchającą baterią w Note 7, cały świat bardzo uważnie przygląda się wszelkim doniesieniom na temat puchnących baterii. Jak wiemy, problemy z baterią w smartfonie mogą, w najgorszym wypadku, zakończyć się samozapłonem.

Silicon Valley – mamy problem

Spokojnie, na razie nie doszło do pożaru baterii w iPhone’ach serii 8. Sam problem jest jednak na tyle poważny, że firma z Silicon Valley od razu zabrała głos w sprawie, uspokajając media oraz fanów. Biorąc pod uwagę miliony wyprodukowanych egzemplarzy, kilka modeli z defektem stanowi promil całości. Mając na uwadze przypadki z Note 7, wiemy, że nawet pojedynczy przypadek zapłonu baterii będzie dla firmy Apple poważnym ciosem wizerunkowym. Skąd jednak problemy z baterią wzięły się w pierwszej kolejności?

uszkodzony wyświetlacz w iphonie 8

Jak puchną baterie w iPhone’ach?

Pierwsze doniesienia pochodzą z Tajwanu, gdzie pewna kobieta zastała swojego iPhone’a wydętego, po podłączeniu na noc do ładowania. Kolejne zgłoszenia z Japonii, Kanady, Chin oraz Grecji potwierdziły zjawisko. W opisywanych przypadkach, bateria, gdy zaczyna puchnąć, narusza bryłę urządzenia, wypychając cały wyświetlacz do przodu.

Problem występuje wśród nowo zakupionych modeli. Nieprawidłowości pojawiają się od razu po podłączeniu do ładowania lub po kilku dniach użytkowania. Awaria dotyczy modeli kupionych w oficjalnych kanałach dystrybucji, można więc wykluczyć opcję, że powodem usterek jest wątpliwe pochodzenie iPhone’ów. Sam Jaffe z firmy Cairn Energy Research Advisors, w wywiadzie dla magazynu The Verge, wyraził opinię, że puchnięcie świeżo wyprodukowanych baterii może wskazywać na fundamentalny problem w ich konstrukcji bądź na błędy podczas produkcji.

ZOBACZ OPINIĘ O SAMSUNGU GALAXY S8+:

Ograniczenie technologiczne baterii w smartfonach

Pojemność baterii litowo-jonowych oraz proces produkcyjny osiągnęły, zdaniem producentów, maksymalny poziom. Note 7 był modelem, w którym próbowano implementacji większej baterii, ale w wielu przypadkach okazała się ona niestabilna. Samo puchnięcie baterii jest w całym nieszczęściu zjawiskiem pozytywnym. W końcu to oznacza, że zabezpieczenia działają. Na ten moment nie ma żadnych doniesień o zapłonie baterii, więc należy trzymać kciuki, by tak było dalej.

Sam Jaffe, który zabrał głos w tej sprawie uspokaja – pożary baterii w smartfonach to zjawisko bardzo rzadkie. Nawet w kryzysie z Note 7 samych przypadków zapłonu było zaledwie kilka – oczywiście mówi się o nich najgłośniej. Z drugiej strony, każdy producent podchodzi teraz do tematu wyjątkowo ostrożnie i taką postawę widać w przypadku firmy Apple. Nie zbagatelizowano sprawy i od razu przystąpiono do badania źródła problemu.

Odkopane w internecie

Nie tylko znane serwisy oraz firmy wspomniały o tej sprawie. Zdjęcia dotyczące problemu Apple można było znaleźć na Twitterze, Facebooku, Reddicie, 9gagu i wielu innych portalach tematycznych. Kilka przykładowych screenów znajdziecie poniżej.

wydęty iphone 8
awaria baterii w iphone 8

Zła passa Apple

Ostatnio sztab kryzysowy Apple zmaga się z wieloma problemami. Doniesienia medialne wskazują na problemy produkcyjne, które mogą zaowocować poważnym opóźnieniem w kwestii pojawienia się iPhone’ów X w Polsce. O całej sprawie pisałem dla Was w artykule „iPhone X z problemami. Modele trafią do klientów dopiero w grudniu?”. Wspominałem również o wzmiankach na temat błędów oprogramowania iOS11 – przypomnijcie sobie artykuł „iOS 11 skrytykowane przez EFF. Nauczka dla Apple?”. Jak widać, tegoroczna premiera flagowców z logiem nadgryzionego jabłuszka odbywa się z wieloma problemami.

Czy Polscy użytkownicy iPhona 8 również mieli podobne problemy? Na razie nic na to nie wskazuje.

Wasza ocena

Muzyka i kino to jego pasja. Jeśli szukacie specjalisty od dobrego sprzętu audio-video, to nie mogliście lepiej trafić. Jego teksty na pewno pomogą wybrać odpowiedni model. Filmowe wykształcenie wykorzystywane jest przez redakcję podczas produkcji filmów.