opiNEWS – PlayStation 5 i Xbox Two? Jeszcze poczekamy

NEWS
Opublikowane: Listopad 22, 2017 2018-01-10T10:10:48+00:00

Co najmniej dwa lata przyjdzie nam poczekać na nową generację topowych konsol – przynajmniej tak wynika ze słów Yvesa Guillemota – CEO Ubisoftu. Dyrektor gamingowego giganta zaznacza jednak, że jest to jego opinia niepoparta żadnymi przeciekami. Ile jeszcze poczekamy na PlayStation 5? Czym zaskoczy nas nowy Xbox?

Spekulacje i przypuszczenia

Biorąc pod uwagę daty premier konsol Sony i Microsoftu, chyba faktycznie nie ma co czekać na nowe urządzenia szybciej niż za dwa lata. Tym bardziej, że producenci sprzętu do grania uraczyli nas po drodze rozszerzonymi wersjami swoich urządzeń. Choć w internecie pojawiały się już przecieki dotyczące premiery nowych konsol w 2019 roku, ostatnio spekulacje te nieco przycichły. Niemniej jednak wydały pewne owoce – sieć zalała fala interesujących konceptów, bardziej lub mniej prawdopodobnych. Spójrzcie tylko na kilka renderów, wykonanych przez pomysłowych fanów:

Żeby ocenić, na ile prawdopodobne są przypuszczenia CEO Ubisoftu sprawdźmy, jak przedstawiały się dzieje PlayStation i Xboksa!

Krótka historia

Pierwsza konsola PlayStation ujrzała światło dzienne dwadzieścia trzy lata temu. Rok 1994 był czasem, w którym Sony zawojowało rynek gier wideo – PSX sprzedał się w ponad stu milionach egzemplarzy!

Na kolejną odsłonę „pleja” musieliśmy poczekać aż do 2000 roku. U progu nowego millenium Sony zaprezentowało konsolę znacznie przewyższającą poprzedniczkę. PlayStation 2 okazało się również ogromnym kasowym sukcesem – niemal 160 milionów sprzedanych egzemplarzy mówi samo za siebie.

W rok po premierze PS2 na rynku pojawił się pierwszy Xbox – wówczas jeszcze nie był żadną konkurencją dla konsoli Sony. Choć za nowym urządzeniem stała potężna marka – Microsoft – wynik sprzedaży na poziomie 24 milionów sztuk nie mógł zadowolić włodarzy firmy.

Co nie udało się pierwszemu Xboksowi, naprawiło drugie podejście. Siódmą generację konsol w 2005 roku z przytupem otworzył Xbox 360, który w łącznej liczbie sprzedanych urządzeń niemal dogonił wypuszczone rok później PS3. Amerykański gigant sprzedał 85,8 mln konsol, zaś jego japoński konkurent 86,8. Pomyśleć, że pięć lat wcześniej PlayStation miało 140 mln sprzedanych egzemplarzy przewagi!

W 2013 roku po raz pierwszy daty premier obu konsoli niemal się pokryły. Jedno i drugie urządzenie dzielił dokładnie tydzień. Tym razem jednak palmę pierwszeństwa utrzymało Sony, wyprzedzając konkurenta o ponad 30 mln sprzedanych sztuk (31,15 – Xbox One, 63,1 – PS4). Zobaczymy, co przyniosą premiery Xbox Two i PlayStation 5.

Playstation 5 i nowy Xbox

Przecieki, przecieki…

Choć to tylko plotka, warto wziąć pod uwagę stanowisko Yvesa Guillemota. Dyrektor generalny Ubisoftu z pewnością ma dostęp do wielu informacji, którymi niekoniecznie musi się dzielić z opinią publiczną. Może być zatem tak, że już wie o planach konsolowych gigantów, a jego słowa mają jedynie odwrócić naszą uwagę.

Czekacie na PlayStation 5 i Xbox Two czy macie dość wypuszczanych co dwa lata nowych urządzeń? A może dopiero sprawiliście sobie Xboxa One X albo PS4 Pro?

Zobaczcie, jak nasi redakcyjni koledzy radzą sobie z PlayStation VR w grze Driveclub:

Wasza ocena

Gra na gitarze, komputerze, konsoli, smartfonie, w piłkę nożną i w gry planszowe. Wszelkie formy wirtualnej (i nie tylko) rozrywki są jego specjalnością i pasją. Spory między Xboksem a PlayStation rozstrzyga rzutem monetą, a później i tak siada do peceta. Wieczorami wciąż wspomina Windows Phone 8.1, katuje Królestwo Rhodoków w Mount & Blade: Warband albo spaceruje po Górniczej Dolinie.
Opinie RTV AGD