W dzisiejszym artykule sprawdzamy możliwości pralki SAMSUNG WW70K5213WW. Zakup nowej zawsze jest procesem długim i ostrożnym. Zakładamy, że urządzenie będzie nam służyć minimum pięć lat, by osiągnąć poziom opłacalności. W tej recenzji poznasz zalety oraz wady modelu. Zaczynamy!
• Wygląd oraz najważniejsze funkcje
• Efektywne pranie i wirowanie
• SAMSUNG WW70K5213WW czy warto?
Pralka WW70K5213WW – specyfikacja techniczna
- Klasa energrtyczna A+++
- Sposób załadunku Od frontu
- Prędkość wirowania [obr/min] 1200
- Wsad pralki [kg] 7
- Wyświetlacz elektroniczny Tak
- Poziom hałasu podczas wirowania [dB] 74
- Poziom hałasu podczas prania [dB] 54
- Roczne zużycie energii [kWh/rok] 122
- Roczne zużycie wody [litr/rok] 7400
- Klasa efektywności prania B
- Klasa efektywności wirowania C
- Rodzaje programów: Program Baby Care , Syntetyki , Odzież turystyczna , Super ekopranie , Pościel , Płukanie , Bawełna , Wełna , Wirowanie , Ciemne kolory , Codzienne pranie
Wygląd oraz najważniejsze funkcje
Pralka posiada standardowe wymiary 85×60 oraz głębokość 55 centymentrów. Z łatwością zmieści się w obszerniejszych łazienkach. SAMSUNG na tle innych producentów AGD łazienkowego jak Candy, Beko czy Miele postawił na funkcjonalność oraz dobrą klasę energetyczną. W naszych testach skupiliśmy się nie tylko na dodatkowych funkcjach pralki, które podnoszą komfort użytkowania, ale także na oszczędności oraz dokładności prania i wirowania. Pralka jest cicha jak na swoje gabaryty, co zawdzięcza silnikowi Digital Inverter, który wyposażono w bardzo silne magnesy, tłumiące jego prace. W trakcie prania hałas nie przekracza progu 54 dB natomiast w trakcie wirowania pralka osiąga poziom 74 dB – czyli i tak jest stosunkowo cicha.
W kwestii zużycia energii pralka znajduje się w klasie energetycznej A+++ co oznacza, że jej roczne zużycie prądu nie jest poważnym obciążeniem dla domowego budżetu. Zużycie energii wynosi 122 [kWh/rok] czyli bardzo niewiele. Dodatkowym atutem jest duża ładowność. Bęben spokojnie pomieści 7kg brudnych ubrań co z pewnością docenią mieszkańcy domów z dużą ilością dzieci.
Po menu poruszamy się za pomocą standardowego wyświetlacza elektronicznego, za pomocą którego wybierzemy odpowiedni tryb prania (jest ich aż 13), dostosujemy prędkość wirowania oraz temperaturę wody. W naszych testach praliśmy nawet duże poduszki oraz pościele, które z łatwością mieściły się do bębna pralki. Drzwi wykonano w technologii Crystal Gloss i charakteryzują się dużą szerokością. W przypadku sporej ilości prania znacznie ułatwia to załadunek oraz rozładunek bębna. Drzwiczki posiadają zabezpieczenie przed dziećmi oraz specjalną szufladkę AddWash, przez którą możemy dokładać ubrań nawet w trakcie prania.
Efektywne pranie i wirowanie
Bęben pralki wykonano w technologii Dimond, co zgodnie z zapowiedziami producenta ma sprzyjać praniu delikatnych tkanin. Wnętrze składa się z systemu wyprofilowanych otworów przypominających kształtem diament. Taki kształt zapobiega przedostawaniu się włókien materiału przez mikro perforacje, co w długim okresie użytkowania zwiększa bezpieczeństwo pralki. W tak zaprojektowanym bębnie tkaniny będą się mniej mechacić, a dzięki głębokiemu umiejscowieniu odpływu zostało zmniejszone ryzyko zaciągnięcia tkanin do wnętrza. Dla mnie osobiście dużym plusem jest grzałka ceramiczna, która nie zbiera tak mocno kamienia z wody.
Ja jako zaawansowany brudas najczęściej korzystam z krótkich trybów prania. Pralka posiada tryb 15’ oraz 30’, który przydaje się do odświeżania ubrań. Dzienny tryb prania trwa 1:05 i pozwala przy niewielkim nakładzie środków piorących doczyścić nasze ubrania. Tryb Super Eco sprawdza się przy praniu w wyższych temperaturach.
Dobrym dodatkiem jest monitorowanie urządzenia za pomocą aplikacji na naszym smartfonie. O ile nie mam potrzeby sprawdzać stanu mojego prania przez telefon, o tyle aplikacja ma fajną funkcję Smart Check. Model jest w stanie w miarę sam wykryć błąd lub usterkę i zaproponować rozwiązanie. Zakładam, że przy cięższych usterkach konieczna będzie wizyta serwisanta, ale zawsze jest to jakiś plus.
SAMSUNG WW70K5213WW czy warto?
Pralka jest dosyć droga. Aktualnie na rynku kosztuje 1700 – 1800 złotych. Jej głównym atutem, jest niskie zużycie prądu oraz funkcja AddWash, którą na ten moment posiadają głównie urządzenia Samsunga. Jej minusem jest średnia klasa wirowania C. Nie jestem też zwolennikiem aż tak dużej ilości elektroniki umieszczonej w pralkach, przy standardowych naprawach serwisowych niejednokrotnie musimy liczyć się z wysokimi kosztami. Myślę, że warto rozejrzeć się za odrobinę tańszym modelem. Przy pralkach w klasie A+ oraz A++ znajdziemy sporo ciekawych propozycji.
Model SAMSUNG WW70K5213WW poleciłbym dużym rodzinom, które skorzystają na ładowności oraz oszczędności prądu. Docenią także cichą pracę i szerokie drzwiczki, które podnoszą komfort korzystania z pralki.
Jeśli spodobała Ci się moja recenzja, nie zapomnij przeczytać pozostałych tekstów. Odwiedź także nasz kanał na YT oraz Instagramie.
Ocena redakcji: 7.0
Zalety
- + Wysoka klasa energetyczna
- + Bardzo duży bęben oraz drzwiczki
- + Stosunkowo cicha praca
- + Rozsądna ilość trybów pracy (w tym 15 i 30 min)
Wady
- - Wysoka cena
- - Średnia klasa wirowania C
- - Duża ilość elektroniki i czujników (spory koszt przy serwisowaniu)
- - Rozmiary nie przeznaczone dla małych łazienek