Las Vegas to nie tylko miasto neonów i kasyn, lecz również technologii. W styczniu 2017 roku zaprezentowano tam nowe telewizory Sony OLED. O co tyle krzyku? Japońska firma po raz pierwszy wykorzystuje tak wielkie ekrany w rozdzielczości 4K, a w dodatku znajduje dla nich nowe zastosowanie. Ekran jest bowiem jednocześnie…głośnikiem. Jak to możliwe? Sprawdźcie!
• Czym jest technologia OLED?
• Dźwięk prosto z obrazu
• Wygląd tak doskonały jak obraz
Specyfikacja techniczna SONY OLED
- Wymiary telewizora 55″ z podstawą (szer.x wys.x gł.): 123,4 × 76,7 × 27,4 cm
- Waga telewizora 55″ z podstawą: 25,1kg
- Rozdzielczość wyświetlacza: 4K Ultra HD (3840 x 2160)
- Typ podświetlenia: Edge LED
- Funkcje 3D: rozdzielczość 3D Super, zgodność z 3D
- Cechy specjalne: elektroniczny przewodnik po programach, włącznik/ wyłącznik czasowy, HDMI-CEC, dwa obrazy, blokada rodzicielska, odtwarzanie z USB, nagrywanie na twardy dysk USB, wiele języków do wyświetlania, i-manual, menu ekranowe dla zewnętrznego wejścia
- Funkcje obrazu i dźwięku: moc wyjściowa dźwięku 2 x 10W, wyświetlacz Triluminos, 4K X-Reality PRO, głośnik Clear Phase, tryby dźwięku i obrazu, automatyczny tryb panoramiczny, S-Force Front Surround 3D, S-Master, DOLBY® Digital / DOLBY® Digital Plus / DOLBY® Pulse, NICAM/A2, rozpoznawanie strefy twarzy, Advanced Contrast Enhancer, 24P True Cinema
- Podłączanie do sieci komputerowej: Android TV, kopia zawartości ekranu Wi-Fi Direct, TV Sideview, przeglądarka internetowa (Opera)
-
Interfejs: 4 wejścia HDMI, 3 porty USB, 1 komponentowe wejście wideo, 1 wejście antenowe, 1 wejście Ethernet, 1 wejście audio
Wyposażenie dodatkowe: Subwoofer bezprzewodowy (SWF-BR100), przewód MHL (DLC-MC10, DLC-MC20, DLC-MC30), uchwyt ścienny (SU-WL450: 60 mm, 20 mm), okulary 3D (TDG-BT500A)
Czym jest technologia OLED?
Sony zdecydowało się na wykorzystanie nowych ekranów wyprodukowanych przez LG. Czym jednak charakteryzują się OLEDY i czy uśmiercą całkowicie LCD? Trzeba uczciwie przyznać, że ekrany LCD od początku nie były produktem doskonałym, ponieważ wymagały dodatkowego doświetlania za pomocą specjalnego panelu LED. Wiązało się to oczywiście z faktem, że uzyskanie całkowitej czerni było niemożliwe, a ponadto waga i gabaryty samego telewizora stawały się większe.
Inaczej jest w przypadku paneli, OLED, które profesjonalnie nazywane są diodami elektroluminescencyjne. W takich ekranach każdy pixel jest niezależną diodą, która emituje światło. Dzięki takiemu zabiegowi można uzyskać znacznie lepszy kontrast i idealną czerń.
Dźwięk prosto z obrazu
Brak konieczności stosowania dodatkowego oświetlenia pozwala na pewne eksperymenty. Sony postanowiło wykorzystać to w nieco zaskakujący sposób, stosując technologię Acoustic Surface. W ten sposób głośniki zostały wbudowane w ekran, który w tym wypadku pełni rolę membrany. Jednocześnie całość konstrukcji jest bardzo smukła, ponieważ nie ma konieczności montowania dodatkowego podświetlenia.
Co jeszcze warto wiedzieć o ekranie?
Panel OLED w nowym telewizorze Sony posiada 8 milionów pikseli, a jakość obrazu wsparta jest przez 3 procesory: Sony X1 4K HDR, Triluminos do przetwarzania barw i procesor X-Reality Pro, który odpowiedzialny jest za ostateczne przetwarzanie obrazu.
Wygląd tak doskonały jak obraz
Smukła linia ekranu w Sony OLED pozwoliła na zastosowanie oryginalnego designu. Przedni panel praktycznie nie posiada krawędzi ani głośników i spoczywa bezpośrednio na stoliku. Wszystkie najważniejsze komponenty telewizora zostały natomiast ukryte nóżce, która umożliwia równocześnie regulację konta nachylenia. Premiera Sony OLED odbędzie się w maju i ma być prawdziwą rewolucją. Jak to jednak bywa w takich przypadkach, trzeba liczyć się z wysoką ceną. Jeśli Samsung nie zastosuje walki cenowej z konkurencją, to będziemy musieli liczyć się z kosztem nawet 35 000 zł za ten innowacyjny telewizor.
Zdjęcia: Sony