Przegrzany smartfon w lato – jak schłodzić nasz telefon?

NEWS
Opublikowane: Sierpień 15, 2017 2017-11-24T14:46:10+00:00

Zbyt wysokie skoki temperatury Twojego smartfona w lato nie są dobre dla podzespołów urządzenia. Oczywiście wraz z rozwojem coraz mniejszych, cieńszych i bardziej wydajnych urządzeń kwestia wzrostu temperatury była oczywistością. W dzisiejszym poradniku wskażę Ci kilka prostych sposobów na obniżenie temperatury Twojego smartfona, nawet w najbardziej upalne dni. Gotowy? W takim razie zaczynamy!

jakie etui dla smartfona wybrać?

Dlaczego smartfony się przegrzewają?

Jedną z przyczyn tego procederu jest, wspomniana we wstępie, postępująca miniaturyzacja. Do telefonów o tych samych gabarytach wkładamy coraz wydajniejsze procesory, lepsze podzespoły aparatu, większe baterie etc. Procesor, który wykonuje więcej obliczeń nagrzewa się również szybciej. To właśnie jeden z głównych powodów przegrzewania się telefonu. Od smartfonów wymagamy coraz więcej wykonanych operacji jednocześnie. Oczywiście kwestia wykonania smartfona oraz rozmieszczenia poszczególnych elementów ma znaczenie. Ceną za mniejsze i cieńsze urządzenia mobilne jest rezygnacja z części radiatorów.

Producenci mając świadomość, że ich produkty mogą często osiągać wyjątkowo wysokie temperatury, przygotowali serię zabezpieczeń, które mają uchronić nasz sprzęt. W krytycznych sytuacjach, gdy temperatura smartfona osiąga punkt krytyczny, urządzenie diametralnie zwolni tempo swojej pracy. W sytuacji, gdy nasz telefon będzie utrzymywał przekroczony próg temperatury przez długi czas, część elementów wewnętrznych może ulec uszkodzeniu. Zdarzały się nawet przypadki samozapłonu smartfona.

Czy myślisz, że nowy SAMSUNG GALAXY S8+ WYBUCHNIE?

Jak obniżyć temperaturę smartfona?

Powiedzieliśmy już sobie o tym, jak niebezpiecznym zjawiskiem jest przegrzewanie się smartfona. Pora na kilka prostych porad, które pomogą Ci przedłużyć żywotność Twojego urządzenia.

1.Trzymaj smartfon z dala od źródeł ciepła: Jest to kuriozalna porada, jednak naprawdę działa. Elementy, których dotyka smartfon, przewodzą temperaturę do wewnątrz urządzenia. Temperatura powietrza wokół również ma znaczenie.

Staraj się nie trzymać smartfona pod poduszką, na laptopie, na piasku lub w mocno nasłonecznionym miejscu. W zimowych miesiącach nie kładź smartfona na grzejniku, który często znajduje się w pobliżu gniazdka sieciowego. Smartfony mocno zwiększają swoją temperaturę w trakcie ładowania, dlatego zwróć uwagę by po podłączeniu do ładowarki, położyć smartfon w chłodnym, zacienionym miejscu. Warto również w przypadku podwyższenia temperatury wyjąć smartfon z etui.

2.Wyłącz aplikacje, których aktualnie nie używasz: Youtube, Spotify, Google Maps i wiele innych aplikacji może powodować mocny wzrost temperatury procesora w smartfonie. Jeśli nie korzystasz ze wszystkich jednocześnie, to warto część z nich wyłączyć. Możesz skorzystać z aplikacji takich jak: Cooler Master, Coolify, Clean Master, CPU Cooler. Optymalizują one pracę procesora oraz wykorzystanie aplikacji działających w tle. Przy użyciu tych prostych w obsłudze narzędzi, lepiej zorganizujesz pracę smartfona i uwolnisz procesor od wykonywania niepotrzebnych obliczeń. Pamiętaj, że często wyjście z aplikacji nie oznacza jej zamknięcia, dlatego warto raz na jakiś czas zamknąć wszystkie zakładki pracujące w tle.

ZOBACZ NASZĄ RECENZJĘ SMARTFONA SONY XPERIA XA:


3.Po naładowaniu smartfona odepnij go od gniazdka: Jak już wspominałem wcześniej, temperatura telefonu często wzrasta bardzo zauważalnie w trakcie ładowania. Kiedy naładowaliśmy smartfon na 100%, powinniśmy odłączyć ładowarkę. Odciąży to baterię (wydłużając tym samym jej żywotność) oraz pozwoli smartfonowi ustabilizować swoją temperaturę. WAŻNE: unikaj ładowarek z nieoficjalnych źródeł. Ładowarka APPLE kupiona za 5$ nie jest wykonana w taki sam sposób jak ta, którą znajdziemy w oficjalnym Brandstore. Tańsze zamienniki są często wykonane w sposób… no właśnie: tani. Odległości między zwojnicami lub lutowania w ładowarkach zamiennych często przeczą normom bezpieczeństwa, mogą również powodować zmianę przepięć, a tym samym zwarcia. Korzystając z takiego taniego zamiennika ryzykujemy często uszkodzeniem naszego smartfona.

4.Wyłącz niektóre funkcje telefonu: Działający jednocześnie moduł Wi-Fi, LTE, NFC lub HotSpot – mają wpływ na temperaturę Twojego urządzenia. To samo dotyczy jasności ekranu, której obniżenie pozwala w sytuacji dużego nagrzania odciążyć procesor graficzny.

Dowiedz się, czy warto kupić ŁADOWARKĘ INDUKCYJNĄ?

Nie przegrzewaj swojego smartfona

Mam nadzieję, że te kilka prostych porad pomoże Ci właściwie zadbać o Twój smartfon. Pamiętaj, że utrzymywanie optymalnej temperatury pracy urządzenia pozwala wydłużyć znacząco żywotność baterii oraz innych podzespołów. Niestety niektórzy producenci nie przemyśleli do końca konstrukcji swoich produktów, dlatego dla części modeli skoki temperatur to zjawisko „normalne”. Przykładem mogą być niektóre modele z rodziny Xperia, którym zdarzały się duże zmiany temperatur w trakcie korzystania z gier lub oglądania filmów, oraz niesławne modele z serii Note 7 (chociaż to już case extremalny).

Mam nadzieję, że ten prosty poradnik pomoże Ci w tym gorącym okresie. Jak zawsze zapraszam do śledzenia naszego profilu na Facebooku, Instagramie oraz Youtube. Sprawdź pozostałe artykuły na naszej stronie. Każdego miesiąca nasza redakcja dzieli się nowymi opiniami o urządzeniach RTV oraz AGD.

Wasza ocena

Muzyka i kino to jego pasja. Jeśli szukacie specjalisty od dobrego sprzętu audio-video, to nie mogliście lepiej trafić. Jego teksty na pewno pomogą wybrać odpowiedni model. Filmowe wykształcenie wykorzystywane jest przez redakcję podczas produkcji filmów.
Opinie RTV AGD