Jeżeli smartfon danej marki zdał nasz prywatny egzamin i przyzwyczailiśmy się do jego wyglądu i funkcji, niewielu z nas wyruszy na poszukiwania innego telefonu. Pozostaniemy raczej wierni jednej marce, a jedną zmianą, na jaką się zdecydujemy, będzie wybór nowszego modelu naszego smartfona. Jeśli i wy należycie do tej grupy, chcemy wam zaprezentować Samsunga Galaxy J7 (2016), który zrobił na nas wrażenie nie tylko z powodu niskiej ceny. Do dzieła!
• J7 zgłoś się
• Aparat – jest dobrze
• Jakość dźwięku – nie będzie z tego imprezy
• Parametry techniczne
• Samsung Galaxy J7 – tyle możliwości w tak niskiej cenie?
Dane techniczne
Ekran: | Super AMOLED, 16M kolorów, 720 x 1280 px (5,50″) 267 ppi |
Pamięć: | 2 GB RAM, 16 GB pamięci wewnętrznej |
Aparat fotograficzny: | 13 Mpix, 5 Mpix, AF, f/1.9 |
System operacyjny: | Android 6.0 Marshmallow |
Procesor: | Samsung Exynos 7870, Zegar procesora: 1,60 GHz, Liczba rdzeni: 8 |
Akumulator: | wymienny, Li-Ion 3300 mAh |
Transmisja danych: | HTML, WAP, LTE, GPRS, EDGE, Bluetooth, Wi-Fi, GPS |
J7 zgłoś się
Smartfon Samsung Galaxy J7 (2016) skusił nas przede wszystkim dlatego, że mieliśmy dobre doświadczenia z jego starszym bratem – Galaxy J5. Ciekawość wzięła górę, postanowiliśmy więc sprawdzić osobiście, jakie innowacje wprowadził producent, by zatrzymać przy sobie użytkowników modelu J5. Zacznijmy od obudowy. Jest dostępna w trzech kolorach: czarnym, białym i złotym. Cechuje ją elegancja i, dzięki wykorzystaniu aluminium i tworzywa sztucznego, wytrzymałość. Przed zarysowaniami chroni ją dodatkowo metalowa ramka okalająca całą obudowę. Duży plus za tylną klapkę, którą można demontować, co ułatwia zarządzanie kartą microSIM i microSD, a także akumulatorem (wymiennym!). Pod względem jakości wykonania, naprawdę nie można Samsungowi Galaxy J7 niczego zarzucić. Czy tak samo jest z wyświetlaczem? I tak, i nie. Ekran to, tak naprawdę, kluczowy element smartfona i karta przetargowa, gdy porównujemy między sobą różne modele. W przypadku urządzenia Samsunga mamy do dyspozycji wyświetlacz Super AMOLED o przekątnej 5,5” i rozdzielczości HD ( 720 x 1280p). Takie parametry oznaczają, że czerń jest dobrze odwzorowana, natomiast mały problem występuje w przypadku bieli, która lubi wpadać w szarość. W ramach rekompensaty otrzymujemy naprawdę niezłe kąty widzenia. Z jednej strony zdajemy sobie sprawę, że taki ekran sprzyja dłuższej pracy akumulatora (o czym później), z drugiej jednak myślimy sobie, że to już najwyższa pora, by smartfony tej klasy zrobiły krok naprzód i weszły w świat rozdzielczości co najmniej FullHD.
Aparat – jest dobrze
Temat jakości obrazu łączy nam się gładko z kwestią aparatu fotograficznego. Samsung Galaxy J7 został wyposażony w dwa: przedni 5 Mpix i tylny 13 Mpix. Takie wartości może i nie powalają, ale sprawiają, że jakość zdjęć i filmów utrzymuje się na przyzwoitym poziomie. Oba aparaty mają obiektyw o jakości f1.9, co, według producenta, gwarantuje dobrą ostrość i jasność, nawet w słabych warunkach oświetleniowych. Niestety, nie możemy się z tym zgodzić. Zdarza się, że zdjęcia wychodzą prześwietlone, z naszych doświadczeń wynika też, że bez włączonego HDR ani rusz. O zdjęciach nocnych lub wykonywanych w mało oświetlonym pomieszczeniu najlepiej w ogóle zapomnijmy – im ciemniej, tym więcej zakłóceń i szumów. Całkiem nieźle spisuje się za to autofokus, który dość szybko łapie ostrość na fotografowanym przez nas obiekcie. Odwzorowanie kolorów, jak na tę klasę telefonu, również utrzymuje się na dobrym poziomie. Zaletą Galaxy J7 niewątpliwie jest przedni aparat. Szeroki kadr, lampa LED i cały wachlarz trybów ( np. tryb Beauty Mode) sprawiają, że nasze selfie będzie naprawdę dobrej jakości – i to nawet w ciemniejszych pomieszczeniach.
ZOBACZ TEŻ OPINIĘ O SAMSUNGU GALAXY A5:
Jakość dźwięku – nie będzie z tego imprezy
No dobrze, a co z dźwięk? Z całą pewnością to nie jakość dźwięku, jaką znamy np. z serii głośników Sony ( XB60 czy XB90), ale przecież nie mamy prawa oczekiwać takich cudów od smartfona. Tak, to prawda, że nie ma imponującej skali głośności i że czasem spłaszcza niektóre dźwięki. Mimo tego, z pełną świadomością stwierdzamy, że głośnik w Galaxy J7, znajdujący się obok obiektywu aparatu, radzi sobie bardzo dobrze. Jeżeli natomiast planujemy rozkręcić imprezę, przemyślmy raczej zakup bezprzewodowego głośnika Bluetooth, który Galaxy J7 obsłuży bez najmniejszych problemów.
Parametry techniczne
W specyfikacji technicznej, względem starszych modeli, wielkich zmian nie ma. Samsung Galaxy J7 pracuje na ośmiordzeniowym procesorze Samsung Exynos 7870 1,6 GHz i systemie operacyjnym Android 6.0 Marshmallow. Do dyspozycji mamy 2 GB pamięci RAM i 16 GB pamięci wewnętrznej. Szczególnie ta druga wartość budzi wątpliwości, bo w praktyce oznacza to, że dla użytkownika zostaje ok. 10 GB. Jedynym rozwiązaniem jest w tym momencie dokupienie karty pamięci o pojemności do 128 GB. Ogromną zaletą tego smartfona jest bateria 3300 mAh, dzięki której telefon będziemy musieli ładować do 1,5-2 dni. Niewykluczone, że mniej wymagający użytkownicy osiągną nawet pułap 3 dni na jednym ładowaniu. Mogą w tym pomóc m.in. dwa tryby oszczędzania energii: zwykły i tryb bardzo niskiego zużycia energii. Samo ładowanie trwa ok. 2h 20 min, co jest bardzo dobrym rezultatem. Wspominaliśmy wcześniej o związku wyświetlacza z akumulatorem – o co chodzi? Ano o to, że gdyby ekran o takiej przekątnej dysponował większą rozdzielczością, to wpłynęłoby to pobór energii, a więc i na konieczność częstszego ładowania. Decydując się na Samsunga Galaxy J7 (2016) dokonujemy więc wyboru między lepszą jakością obrazu a bardziej wytrzymałą baterią.
Samsung Galaxy J7 – tyle możliwości w tak niskiej cenie?
Smartfon Samsung Galaxy J7 kupimy już za ok. 1000 zł, co każe go umieścić na półce z urządzeniami klasy średniej. I to miejsce, w którym powinien się znajdować. Oferuje całkiem sporo możliwości, które czynią go atrakcyjnym dla wielu użytkowników, ale ma też pewne wady. Z jednej strony mamy więc dobry i duży wyświetlacz i rewelacyjny wymienny akumulator, z drugiej – przeciętne możliwości aparatu i tylko zadowalającą jakość dźwięku. Czy kupilibyśmy Samsunga Galaxy J7? Tak, bo w tej cenie otrzymujemy wszystko, co może nam dać smartfon ze średniego segmentu.
Ocena redakcji: 7
Zalety
- + cena
- + wytrzymały akumulator
- + wyświetlacz
Wady
- - aparat fotograficzny
- - jakość dźwięku