Rodzina aparatów Sony SLT wciąż się powiększa. Jakiś czas temu do grona amatorskich lustrzanek dołączyła α68. Czy dobrej jakości matryca o rozdzielczości 24 Mpix, stabilizacja obrazu i rozbudowany system autofokusa to spełnienie naszych marzeń? Odpowiedź znajdziecie w artykule.
• Sony α68 – niezwykły w swojej klasie
• Aspekty wizualne
• Łatwość użytkowania
• Sony α68 – ciekawe funkcje
• A co z filmami?
• Czy Sony α68 ma jakieś wady?
Sony α68 – dane techniczne
- Rozdzielczość: 24 Mpix
- Wielkość matrycy: APS-C
- Zapis na kartach pamięci: SD, SDHC, SDXC, Memory Stick Pro Duo, microSD, microSDHC, microSDXC
- Standardy zapisu zdjęć: RAW , JPEG
- Nagrywanie filmów: Full HD (1920 x 1080)
- Wymiary jednostki centralnej: 1080 x 56 x 128 mm
- Waga jednostki centralnej: 3,8 kg
- Wymiary subwoofera: 191 x 383 x 386 mm
- Waga subwoofera: 8,5 kg
- Ręczne ustawienia ekspozycji: 105 W
- Preselekcja czasu TV: tak
- Preselekcja przysłony AV: tak
- Automatyka programowa: tak
- Liczba pól autofocusu: 79
- Zdjęcia seryjne: 5 kl/s
- Wbudowana lampa błyskowa: tak
- Wizjer elektroniczny
- Wielkość ekranu LCD: 2,7 “
- Funkcje dodatkowe: OLED Tru-Finder, procesor BIONZ X, SteadyShot™ INSIDE, System 4D FOCUS, technologia półprzepuszczalnego lustra, tryb zdjęć HDR
- Wyjście HDMI: tak
- Złącze USB 2.0
- Wymiary: 142.6 x 104.2 x 80.9 mm
Sony α68 – niezwykły w swojej klasie
Sony α68 to kolejny aparat z półprzepuszczalnym lustrem. Choć można było przypuszczać, że linia nie będzie kontynuowana, producent zdecydował się ją rozwinąć. Według marki najnowsza lustrzanka z tej serii plasuje się pomiędzy amatorskim aparatem α58, a jednym ze słynnych flagowców – APS-C A77 II. Sprawdzi się zatem zarówno wśród początkujących amatorów fotografii, jak i tych bardziej zaawansowanych i wymagających.
Zachęcająca jest również cena. Zestaw z kitowym obiektywem 18-55 mm kosztuje około 3000zł.
Aspekty wizualne
Wygląd nowego Sony α68 nie odbiega znacznie od innych modeli, jakie wyszły w serii SLT. Jest to nieduża, estetycznie wykonana lustrzanka o opływowej bryle, która stworzona została z dbałością o szczegóły.
Korpus i bagnet wykonane są z plastiku. Choć nie jest to materiał najwyższej jakości, taka obudowa jest typowa dla mniej zaawansowanych konstrukcji. Inne detale takie jak klawisze przy pokrętła są bez zarzutu. Użytkowanie ich jest nieskomplikowane i komfortowe.
Obudowa jest wyjątkowo ergonomiczna. Grip łatwo trzyma się w dłoni dzięki wyłożeniu chropowatą lecz miękką gumą. Dobrze wyprofilowane jest również miejsce na kciuk, dzięki czemu jesteśmy w stanie trzymać aparat w dłoni pewnie i wygodnie, nawet w momencie, gdy zmienimy obiektyw na większy i cięższy.
Łatwość użytkowania
Użytkowanie aparatu jest bardzo intuicyjne. Nikt nie powinien mieć problemów z jego obsługą i zmianą wybranych parametrów. Dodatkowym udogodnieniem jest możliwość przypisania najczęściej używanych funkcji do konkretnych przycisków, co z pewnością ułatwi pracę.
ZAPOZNAJ SIĘ RÓWNIEŻ Z RECENZJĄ APARATU SONY A6500:
Sony α68 – ciekawe funkcje
Choć Sony α68 jest amatorską lustrzanką, posiada kilka bardziej zaawansowanych funkcji, które z pewnością przydadzą nam się podczas codziennego użytkowania.
Jedną z nich jest system Sony 4D FOCUS, dzięki któremu autofokus działa dobrze nawet w trudnych warunkach oświetleniowych. 79 punktów AF opartych na detekcji fazy pokrywa szeroki obszar obrazu, co pozwoli nam wykonać wymarzone zdjęcie. Nad jakością czuwa z kolei przetwornik Exmor CMOS i procesor obrazu BIONZ X.
Wrażenie robi również szeroki zakres czułości ISO – od 100 do 25 600 – oraz wbudowany system stabilizacji SteadyShot INSIDE.
A co z filmami?
Sony α68 umożliwia filmowanie w rozdzielczości Full HD 50 Mb/s w formacie XAVC S. Opcję tę włącza wygodny przycisk na korpusie tuż obok wizjera. Technologia przepuszczalnego lustra pozwala ustawiać i zmieniać ostrość podczas filmowania, co jest dużą zaletą tego typu sprzętów. Podczas nagrywania korzystać możemy z kolei z odchylonego ekranu. Wysokiej jakości wizjer pozwala na pełne pokrycie kadru, a obraz jest jasny i kontrastowy.
Czy Sony α68 ma jakieś wady?
Choć Sony α68 to bardzo dobra amatorska lustrzanka, nie obyło się również bez niewielkich niedociągnięć. Średnio sprawdza się między innymi ekran LCD TFT, który z parametrami takimi jak 460 800 punktów rozdzielczości, 2,7 cala rozmiaru i niezbyt dobrą kontrastowością nie może niestety mierzyć się z konkurencją. Słabo wypada również opcja odchylenia, która jest toporna i niewygodna.
SONY ILCA-68K
EAN: 4548736032255
Kod producenta: ILCA68K.CEC
Ocena redakcji: 7
Zalety
- + Wygoda użytkowania
- + Dobra jakość zdjęć i filmów
- + Stabilizacja obrazu
- + Przystępna cena
Wady
- - Kiepskiej jakości ekran
- - Brak łączności Wi-Fi i NFC