Smartwatch to urządzenie uniwersalne. Nie dość, że możemy go używać jako zegarka, telefonu, głośnika i stopera, to jeszcze wydaje się być idealnym pomysłem na świąteczny prezent. Przypadło nam w udziale testowanie popularnego smartwatcha Garett GT14. Dlaczego tak wielu klientów wybiera właśnie ten model? Jakie posiada funkcje i czy warto go kupić? Przeczytajcie.
• Nie oceniajmy po okładce
• Garett GT14 – prosto i intuicyjnie
• W zastępstwie smartfona
• Sportowe funkcje
• Garett GT14 – nasz werdykt
Dane techniczne
Wyświetlacz: | 1,2″, IPS, rozdzielczość 240 x 240 pikseli |
Łączność: | obsługa kart SIM, kompatybilność z systemem Android i iOS, Bluetooth 4.0 |
Specyfikacja techniczna: | procesor MTK2502, pamięć RAM 64 MB |
Akumulator: | 380 mAh |
Usługi i aplikacje: | alarm, dostosowywane ekrany, dotykowy ekran, dyktafon, gniazdo kart pamięci microSD, historia rozmów, kalendarz, kalkulator, kontrola głosowa, kontroler mediów, krokomierz, mikrofon, monitorowanie snu, możliwość samodzielnej pracy bez połączenia ze smartfonem, nagrywanie dźwięku, notatka głosowa, odtwarzacz muzyki, połączenia głosowe, pomiar dystansu, pomiar tętna, powiadomienia ( e-mail, sms, połacznie, aplikacja), przegladarka obrazów, robienie zdalnych zdjęć kamerą w smartfonie – tryb wyzwalacz, synchronizacja czasu |
Nie oceniajmy po okładce
Zacznijmy od tego, co najczęściej przesądza o tym, czy chcemy bliżej poznać funkcje danego sprzętu czy nie – od wyglądu. W tym przypadku Garett GT14 niestety nie jest on powalający i z całą pewnością daleko mu do poziomu estetyki, jaki wyznaczyły smartwatche Samsung Gear S3 i Garett Expert. Podczas kiedy one wyglądają jak drogie, eleganckie zegarki, Garett GT14 przybrał postać gumowego, sportowego gadżetu, którego niewtajemniczony użytkownik wyceniłby na max. 100 zł. Tymczasem ten smartwatch kosztuje… 4 razy więcej. O tym, że jest wart tej ceny dowiemy się dopiero wtedy, gdy postanowimy go przetestować. Dajmy Garett’owi GT14 drugą szansę.
Garett GT14 – prosto i intuicyjnie
Na gumowym pasku, dostępnym w białej i czarnej wersji kolorystycznej, umieszczono 1,2-calowy wyświetlacz IPS o rozdzielczości 240 x 240 pikseli. Tyle w zupełności wystarczy, by wyświetlane obrazy i komunikaty były wyraźne. Zegarek jest bardzo czuły, błyskawicznie reaguje na dotyk, dzięki czemu korzystanie z niego nie przysparza żadnych problemów. Ruchami ręki z kolei, szybko wybudzimy gadżet z trybu czuwania, wyciszymy alarm lub połączenie przychodzące. Szkoda, że nie wyposażono go w certyfikat wodoodporności – byłby dopełnieniem sportowego (głównie) przeznaczenia smartwatcha. Jego duża zaleta to możliwość regulowania jasności wyświetlacza. Taka opcja przydaje się, gdy korzystamy z urządzenia zarówno w bardzo słabych warunkach oświetleniowych, jak i w pełnym słońcu. Garett GT14 pracuje ze smartfonami z systemami Android i iOS, wbudowano mu również Bluetooth 4.0. Po sparowaniu tych urządzeń możemy, między innymi, robić zdjęcia telefonem – musimy jedynie wcisnąć jeden przycisk na zegarku. Ciekawą funkcją jest lokalizowanie smartfona za pomocą zegarka i alarm, włączający się, kiedy te sprzęty zacznie dzielić odległość większa niż 10 m.
W zastępstwie smartfona
Smartwatch Garett’a pracuje na procesorze MTK2502, wspieranym przez pamięć RAM 64 MB. Karty MicroSD nie ma w zestawie, ale za to jest slot, więc istnieje możliwość zwiększenia osiągów zegarka. Takie informacje potwierdzają fakt, że w wielu sytuacjach GT14 może nam zastąpić smartfona. Przede wszystkim poprzez synchronizację kontaktów i historię połączeń. Idąc dalej: zapiszemy na nim też zdjęcia i ulubioną muzykę, odbierzemy i wykonamy połączenia, odczytamy sms-y i powiadomienia z aplikacji. Informacje wyświetlane są za pomocą podświetlanych LED-owych ikonek lub poprzez dźwięk ( w przypadku połączeń głosowych). Mamy też, jak w smartfonie, wbudowany mikrofon oraz głośnik z funkcją rozmowy głośnomówiącej. W tym miejscu musimy zaznaczyć, że zupełnie nie sprawdza się ona podczas jazdy samochodem ( a wtedy przydałaby się najbardziej). Żeby cokolwiek słyszeć, musielibyśmy podczas całej rozmowy mieć przytknięty zegarek do ucha – sami przyznacie, że to kiepskie rozwiązanie. Jak długo pracuje taki smartwatch? Model Garett GT14 posiada akumulator 380 mAh – przy intensywnym użytkowaniu bateria wytrzyma pół dnia, a jeśli nie będziemy nadmiernie eksploatować zegarka, posłuży nam dobę. Może nie są to spektakularne osiągi, ale za to czas ładowania wynosi ok. 30 minut, więc w sytuacji awaryjnej, jeśli i funkcja oszczędzania energii nie pomoże, szybko doładujemy akumulator.
OBEJRZYJ TAKŻE NASZĄ RECENZJĘ SMARTWATCHA GARETT EXPERT:
Sportowe funkcje
Nie da się ukryć, że większość sympatyków inteligentnych zegarków nastawia się na ich używanie podczas wszelkich aktywności sportowych. My również skoncentrowaliśmy się na tej sferze, dlatego też doceniamy funkcje, w jakie został wyposażony Garett GT14. Wbudowano mu monitor pracy serca, więc podczas biegania automatycznie zostanie zmierzony nasz puls. Gadżet powie nam przy okazji co nieco o naszej kondycji ( w czasie rzeczywistym), szczególnie, że współpracuje jednocześnie z czujnikiem mierzącym temperaturę ciała oraz tym, który mierzy długość przebytego dystansu. Na bieżąco są także wyświetlane dane o ilości spalonych kalorii. Dla nas ciekawą opcją jest czujnik odpowiadający za pomiar promieniowania UV – kto wie, może w przyszłości smartwatche będą mogły też generować alarmy antysmogowe? Biegacze i cykliści z pewnością doceniliby taką innowację.
Garett GT14 – nasz werdykt
Mimo wyglądu, uważamy smartwatcha Garett GT14 za zegarek dobrej jakości, który świetnie nada się na prezent. Ilość funkcji, zarówno tych podstawowych, jak i bardziej zaawansowanych, sprawi, że prawdopodobnie niewielu obdarowanych postanowi go zwrócić. Na jego niekorzyść może działać brać GPS-a oraz fakt, że gadżet nie jest wodoodporny, ale poza tym, nie mamy względem niego żadnych zastrzeżeń. A Wy co myślicie o takiej formie prezentu? A może wolicie kupić go dla siebie?
Ocena redakcji: 7
Zalety
- + funkcje sportowe
- + cena
- + regulacja jasności wyświetlacza
Wady
- - nie jest wodoodporny
- - brak GPS-a
- - kiepsko działający głośnik