Nowy Honor 9 to kawał bardzo dobrego i wydajnego sprzętu, który jest bez wątpienia smartfonem klasy premium. Czy jednak osoby, które zakupiły wcześniej Honor 8, powinny przesiadać się na nowszy model? W tym artykule porównamy oba modele i odpowiemy na to pytanie. Czytajcie!
• Honor 9 – specyfikacja techniczna
• Honor 8 i Honor 9 różnice
• Wydajność pracy
• Ile godzin działa Honor 9?
• Honor 8 i 9 zdjęcia
• Video w 4K?
• Czy warto kupować smartfona Honor 9?
Honor 8 – specyfikacja techniczna
- System operacyjny: Android 7.0
- Przekątna ekranu: 5.2 cali
- Rozdzielczość ekranu: 1920 x 1080
- Zagęszczenie pikseli: 424 ppi
- Model procesora: HiSilicon Kirin 950
- Liczba rdzeni: Ośmiordzeniowy, 2,3 GHz, ARM Cortex-A72 i ARM Cortex-A53
- Układ graficzny: ARM Mali-T880 MP4
- Maksymalna pamięć operacyjna: 4 GB RAM
- Maksymalna pamięć wewnętrzna: 64 GB
- Aparat tylny: 2×12 Mpix i f/2,2
- Aparat przedni: 8 Mpix i f/2,4
- Pojemność akumulatora: 3000 mAh
Honor 9 – specyfikacja techniczna
- System operacyjny: Android 7.0 Nougat
- Przekątna ekranu: 5,15 cali
- Rozdzielczość ekranu: 1920 x 1080
- Zagęszczenie pikseli: 428 ppi
- Model procesora: ośmiordzeniowy procesor Huawei Kirin 960 z Mali G71
- Maksymalna pamięć operacyjna: 4 / 6 GB RAM
- Maksymalna pamięć wewnętrzna: 64 / 128 GB
- Aparat tylny: 20 Mpix (Mono) + 12 Mpix (RGB) i i f/2.2
- Aparat przedni: 8 Mpix i f/2.0
- Pojemność akumulatora: 3200 mAh
Honor 8 i Honor 9 różnice
Nowszy model wyróżnia się kilkoma zmianami w podzespołach, jednak największą różnicę pomiędzy modelami zauważymy w ich wykonaniu. Honor 8 przypadł mi do gustu już wtedy, gdy zobaczyłem go po raz pierwszy, ale muszę przyznać, że nowsza wersja także zachwyca oczy pięknym wykonaniem. Przód i tył Honora 9 zostały wykonane ze szkła Gorilla Glass, cechującego się dużą wytrzymałością. Ciekawostką jest wykonanie plecków z 15 sprasowanych ze sobą warstw szkła, co daje złudzenie, że smartfon „łapie refleksy”. Wrażenie wizualne jest niesamowite, zwłaszcza w niebieskiej wersji Honora 9.
Standardowe przyciski funkcyjne, rozmieszczone dookoła metalowej obudowy, są przyjemne w dotyku i prawidłowo reagują na polecenia. Zauważyłem, że w porównaniu do Honora 8, jego następca ma lekko zaokrąglony wyświetlacz co wygląda dobrze, ale wpływa na uchwyt telefonu – musimy pamiętać, że Honor 9 jest dosyć śliski. Dobrym pomysłem było przeniesienie przycisków z wyświetlacza na obudowę wraz z czytnikiem linii papilarnych. W Honorze 8 czytnik znajdował się z tyłu, co nie wszystkim użytkownikom odpowiadało.
Wyświetlacz, zastosowany w nowszym modelu, oferuje minimalnie mniejszą przekątną, co przekłada się na niewielkie zwiększenie gęstości pikseli. Nowy Honor dysponuje pełnym Full HD 1920 x 1080 oraz bardzo żywymi i nasyconymi kolorami. Kontrasty są wyraźne i telefonu możemy komfortowo używać nawet w pełnym słońcu. Niestety wyświetlacz nie jest przystosowany do obsługi w okularach polaryzacyjnych, co pewnie niektórzy z Was odbiorą jako dużą wadę.
Podsumowując zmiany w designie, muszę powiedzieć, że nadal widzę bardzo „samsungowe” motywy przewodnie. I chociaż kładąc obok siebie Honora 8 i Honora 9 nie zauważymy aż tak kolosalnej różnicy w wyświetlanym obrazie, to wersja z oznaczeniem 9, w kwestii wykonania obudowy, prezentuje się dużo bardziej okazale.
SPRAWDŹ CZY WARTO KUPIĆ SAMSUNGA GALAXY S8?
Wydajność pracy
Oba smartfony działają na systemie Android. W Honorze 9 otrzymujemy najnowszą wersję 7.0 Nougat z dedykowaną nakładką systemową o nazwie EMUI 5.1. Honor 8 nadal pracuje na nieco starszej wersji nakładki, 4.1 (jest możliwość aktualizacji do wersji 5.1). Działa bez zarzutu i podobnie jak w wersji nowszej, zasadniczo wpływa na wygląd interface’u smartfona. Do grona ciekawych elementów UI w Honorze 9 należy pasek podstawowych funkcji (możemy go wywołać z ekranu blokady), szeroki wachlarz opcji customizacji menu głównego oraz obsługa za pomocą gestów (w tym także tych wykonywanych knykciami).
Sercem Honora 9 jest bardzo wydajny procesor Huawei Kirin 960 z Mali G71 oraz taktowaniem zegara 4×2.4 GHz i 4×1,8 GHz. Telefon osiąga dobre wyniki w testach benchamrkowych, chociaż nadmienię tu, że wersja Honora 8 również obsługiwana była przez bardzo dobry procesor, który nadal świetnie spisuje się na testach.
Nowy Honor dostępny jest w wersji 4 i 6 GB pamięci RAM, jednak w Polsce nie znajdziemy wersji z 6 GB RAM. Oba modele mają 64 GB pamięci wewnętrznej, z czego na start otrzymujemy ok. 51 GB. To bardzo dobry wynik.
Oba modele perfekcyjnie reagują na polecenia oraz szybko przełączają się pomiędzy poszczególnymi aplikacjami. Zauważyłem jednak, że przy intensywnym graniu lekko się nagrzewały. Spodziewałem się eliminacji tego mankamentu w nowszym modelu.
Ile godzin działa Honor 9?
Warto wspomnieć o baterii z minimalnie większą pojemnością, która w cyklu mieszanym wytrzymuje niecałe 2 dni. Przy instensywniejszym eksploatowaniu sprzętu, bateria bez problemu wytrzyma cały dzień. W zestawie, podobnie jak w Honorze 8, otrzymujemy ładowarkę Quick Charge, która pozwoli naładować około 30% baterii w ciągu 30 minut.
ZOBACZ RÓWNIEŻ RECENZJĘ SAMSUNGA GALAXY S8:
Honor 8 i 9 zdjęcia
Wielu recenzentów ceniło smartfon Honor 8 za wysoką jakość wykonywania zdjęć oraz tryb HDR. Dwa obiektywy (monochromatyczny i RGB) w aparacie tylnym radziły sobie doskonale, podobnie jak dwutonowa dioda doświetlająca. Zdjęcia były ostre i pełne detali. W nowszej wersji Honora 9 producent nie odszedł od sprawdzonych rozwiązań. Na powrót mamy więc dwa obiektywy z tyłu smartfona, tym razem jeden z nich w nieco lepszej rozdzielczości.
Honorem 9 możemy zrobić naprawdę wspaniałe zdjęcia, zarówno w dzień, jak i w nocy. Recenzowana przeze mnie ostatnio Xperia XZ Premium nie dorównywała Honorowi 9 w zdjęciach przy słabym oświetleniu. Największym mankamentem aparatu fotograficznego w Honorze 9 jest, moim zdaniem, brak stabilizacji optycznej obrazu. Huawei P10 robi zdjęcia z dużo większą ilością detali oraz większą ostrością niż H9.
Aparat frontalny, podobnie jak w przypadku poprzedniej wersji, radzi sobie doskonale. Znajdziemy tu sprawdzone tryby z symulowaną głębią ostrości, które w większości wykonywanych zdjęć działają wyśmienicie. Niestety w wersji Honora 9 przedni aparat również nie dysponuje autofocusem.
CZY HONOR 9 JEST LEPSZY OD XPERII XZ PREMIUM – SPRAWDŹ!
Video w 4K?
Duży plus można odnotować w kwestii nagrywania wideo w nowym Honorze 9. Poprzednik zapewniał średnią jakość filmów. Widzę, że producent wziął do serca uwagi fanów i w nowej wersji Honora umożliwił nagrywanie filmów w Full HD oraz w 4K. Do naszej dyspozycji oddano też tryb profesjonalny, który pozwala sterować np. balansem bieli oraz ostrością. Niestety w trakcie nagrywania filmów należy uważać. 4K nie obsługuje cyfrowej stabilizacji obrazu, w efekcie każde drganie ręki jest widoczne na filmie. W Honorze 9, przy kręceniu filmów w 1080p, stabilizacja już działa.
Czy warto kupować smartfona Honor 9?
Na ten moment uważam, że osoby, które nabyły wcześniej smartfona Honor 8, nie powinny się przesiadać od razu na nowszą wersje. Moim zdaniem wersja H9 jest skierowana do szukających trochę tańszego modelu od Huawei P10 lub alternatywy dla niego. Na rynku za Honora 9 zapłacimy około 1700-1800 złotych. Rzeczywiście, ma kilka wspaniałych cech (jak np. piękny design), ale nie odbiega tak bardzo wyposażeniem od swojego poprzednika, za który zapłacimy 1400 złotych. Decyzję, jak zawsze, pozostawiam Wam. Dla mnie wersja H9 to piękny smartfon z przemyślanym wnętrzem.
Zapraszam Was do śledzenia naszego portalu oraz zapoznania się z naszym profilem na Facebooku, Instagramie i Twitterze.