W zeszłym roku na rynku królował Samsung Galaxy Tab S3, który jest największym konkurentem popularnego iPada Pro. W dzisiejszej recenzji sprawdzimy, jak Tab S3 nadaje się do codziennej pracy i czy warto inwestować w niego ponad 2300 złotych? Oto nasza opinia o Samsung Galaxy Tab S3.
• Tablet dla tych, co mają za dużo pieniędzy
• Wyświetlacz i niesamowita jakość obrazu
• Praca z rysikiem S Pen
• Czas pracy i podzespoły
• 4x Głośniki AKG
• Galaxy Tab S3 test – podsumowanie
Galaxy Tab S3 dane techniczne
- Przekątna ekranu 9 – 10 cali
- System operacyjny Android 7 Nougat
- Pamięć RAM 4 GB
- Procesor Qualcomm Snapdragon (4 rdzenie)
- Typ Matrycy Super AMOLED
- Złącze HDMI nie
- Aparat tylny od 8,1 Mpix
- Aparat przedni od 4,1 Mpix
- Inna komunikacja Wi-Fi Direct
- Bluetooth Tak
- Czytnik kart pamięci Tak
- Moduł GPS Tak
Tablet dla tych, co mają za dużo pieniędzy
Powyższy nagłówek zabrzmiał lekko pejoratywnie, ale jest to celowy zabieg. Czytając specyfikację techniczną Galaxy Tab S3 można wpaść w lekki zachwyt, niestety potem spoglądamy na cenę. Aktualnie za model zapłacimy od 2300 złotych do nawet 2800 złotych, w zależności od ilości pamięci wewnętrznej i modułu LTE na pokładzie. Nie jest to wada, po prostu model nie jest dla każdego. Moim zdaniem najbardziej powinni zainteresować się nim biznesmeni, artyści graficy lub osoby, których codzienność obraca się wokół stałego przemieszczania się, bowiem ten model jest idealny na długie trasy. Test Galaxy Tab S3 był bardzo ciekawym doświadczeniem i poniżej przedstawię Wam kilka wniosków, które mam nadzieję, że pomogą Wam podjąć decyzję o zakupie.
Wyświetlacz i niesamowita jakość obrazu
Model posiada wyświetlacz o przekątnych 9.7 cala i grubością obudowy 6mm. Waży niespełna 430 gram, dlatego z łatwością zapakujesz go do plecaka lub torby podróżnej. Rozdzielczość oferowana przez wyświetlacz wynosi 2048 x 1536 (QXGA) i dzięki matrycy Super Amoled możemy oglądać filmy na Netflixie lub grać w gry, ciesząc oczy wspaniałą grafiką i pięknymi nasyconymi kolorami. Urządzenie wspiera mobilny HDR, dlatego materiały w telewizji strumieniowej możemy oglądać na najwyższych ustawieniach szczegółowości.
Front i tył pokryty został taflą szkła Gorilla Glass, co czyni go odpornym na zadrapania. Niestety mocno błyszcząca obudowa zbiera tłuste plamy z palców. Szkoda, że przy swojej wysokiej cenie Galaxy Tab S3 nie oferuje wodoszczelności. W końcu korzystając z modelu w plenerze mogą zdarzyć się sytuacje, że na tafli wyświetlacza pojawi się woda.
Praca z rysikiem S Pen
Rysik dodawany w zestawie jest największym atutem urządzenia. Patrząc na poczynania Apple, który za swój rysik dla iPada liczy sobie 500 złotych bałem się, że Samsung pójdzie podobną drogą. Na szczęście tak się nie stało i rysik S Pen dodawany jest w zestawie z tabletem. Drugim ciekawym dodatkiem jest klawiatura mobilna, która sprawia, że Galaxy Tab S3 staje się „prawie laptopem”, a przynajmniej dorównuje notebookom mocą obliczeniową. Klawiaturę dokupujemy osobno.
Rysik jest duży i wygodnie leży w dłoni, niestety nie da się go schować do obudowy tabletu. Oczywiście rozumiem powód – rysik musiałby znacznie zmniejszyć swoje rozmiary i tym samym stałby się mniej wygodny do użytku. Rysik bardzo ułatwia nam codzienną pracę. Możemy nim rysować nawet po wygaszonym wyświetlaczu, korzystać z dodatkowych funkcji systemu Android, jak: tłumaczenie tekstu, zaznaczanie i przycinanie obrazu i video, wykonywanie notatek i odręczne pisanie wiadomości. Jest to bardzo wygodne narzędzie pracy dla grafików, którzy z łatwością przygotują wspaniałe szkice. Rysik precyzyjnie reaguje na siłę nacisku i ułożenie względem tafli wyświetlacza.
Czas pracy i podzespoły
Model pracuje na Androidzie 7 Nougat z własną nakładką systemową. Design oprogramowania jest przejrzysty i stale aktualizowany, bowiem tuż po swojej premierze, borykał się z dużymi problemami z kompatybilnością aktualizacji sklepu Google Play. Większość tego typu problemów udało się na szczęście wyeliminować.
Sercem urządzenia jest procesor Snapdragon 820 (2,15 GHz + 1,6 GHz), który wspierany jest 4 GB RAM. Producent chwali się, że w porównaniu do Tab S2, model wykazuje 18% szybsze tempo pracy CPU oraz trzykrotnie lepszy wynik dla GPU. Mieliśmy okazję sprawdzać możliwości Tab S2 i w moim odczuciu nowy model działa dużo wydajniej i nie zdarzają mu się momenty zastoju, co zdarzało się w przypadku S2.
4x Głośniki AKG
Muzyczne walory tabletu można by opisać w osobnym tekście – jest tak dobrze. Cztery głośniki zaprojektowane przez inżynierów AKG, z którymi Samsung najczęściej współpracuje, dołożyli wszelkich starań, aby Galaxy Tab S3 oferował wspaniałe doznania muzyczne. Głośniki grają równomiernie i dostosowują się do ułożenia tabletu.
Przygotowując opinię o Galaxy Tab S3 zwróciłem uwagę na niewielkie obciążenie baterii. 6000 mAh + szybkie ładowanie sprawiają, że model bazowo wytrzymuje 12 h czasu pracy, co jest doskonałym wynikiem dla urządzenia mobilnego. Ładowarka Quick Charge pozwala nam w trasie podładować urządzenie w kilka godzin.
Galaxy Tab S3 test – podsumowanie
Moim zdaniem model ten sprawdzi się doskonale u osób, które na co dzień pracują z różnego rodzaju dokumentami, lub potrzebują przeglądać liczne materiały multimedialne. Ten tablet w wielu przypadkach ułatwił mi pracę i myślę, że przy swojej startowej cenie 2300 złotych, jest bardzo dobrą alternatywą dla iPada Pro.
Nie jest to tablet fotograficzny i brakuje mi w nim wodoszczelności, jedak patrząc na jakość pracy, świetną matrycę i rysik S Pen – mogę Galaxy Tab S3 ze szczerym sercem Wam polecić.
Jeśli spodobała Ci się moja recenzja, zostaw po sobie komentarz, sprawdź również pozostałem artykuły na naszym portalu.