Spider-Man to najnowsza gra o słynnym bohaterze komiksów oraz filmów Marvela. Czekać na ten tytuł musieliśmy aż 4 lata – poprzednia odsłona serii – The Amazing Spider-Man 2 wyszła w 2014 roku. Gra studia Insomniac nie jest sequelem, ma być zupełnie nową i oddzieloną od innych opowieścią. Tytuł ma być na wyłączność dla konsoli Playstation 4 oraz Playstation 4 Pro. Wersja na tę drugą ma odznaczać się wyższą rozdzielczością i lepszymi efektami graficznymi. Cena nie jest dokładnie znana, ale wyniesie prawdopodobnie tyle co inne gry segmentu AAA – nie mniej niż 200zł.
• Aktywności poboczne
• Spider-Man to nie tylko powietrzne wygibasy w kostiumie i temperowanie przestępczości na ulicach
• Spider-Man robi piekielnie dobre wrażenie
O grze Spider-Man słów kilka
Tak jak wspomnieliśmy, fabularnie gra nie będzie powiązana z komiksami, filmami lub grami – na pewno jednak napotkamy podczas naszej przygody na odniesienia i smaczki związane z uniwersum. Spotkamy też postacie znane z komiksów takie jak Kingpin, Zielony Goblin czy Shocker. Nie zabraknie też oczywiście Mary-Jane, czy Milesa Moralesa. Gra ma nam oddać do swobodnej eksploracji miasto Nowy Jork już od samego początku rozgrywki.
Jeśli chodzi o rozgrywkę, to mamy do czynienia z typową grą akcji – walka z kilkoma przeciwnikami jednocześnie, QTE (Quick-Time Eventy). Wszystko to będzie wzbogacone możliwością wykorzystania pajęczyny do obezwładniania czy rozbrajania wrogów oraz do swobodnego „huśtania” się między budynkami, które według zapewnień twórców ma być nieoskryptowane i zupełnie dowolne.
Mechanika zabawy niektórym słusznie kojarzyć będzie się z grami z serii Arkham z Batmanem w roli głównej, jednak tylko częściowo – charakterystyka poruszania się (a co za tym idzie i walki) zwinnego i lekkiego Spider-Mana różni się znacząco od potężnych, ale i trochę ociężałych ciosów wyprowadzanych przez Batmana. Tutaj walka będzie polegać na szybkich ciosach, odskakiwaniu i „tańcu” między wrogami.
Fani cichego rozprawiania się z wrogami ucieszą się na myśl, że gra zaoferuje możliwość cichej eliminacji wrogów znanej z typowych skradanek. Podczas rozgrywki będziemy mieli również możliwość skorzystania z szerokiej gamy gadżetów, które wspomogą nas w walce: m.in. sieć uderzeniowa, atakujący elektrycznością dron, ładunek zbliżeniowy, pułapka z czujnikiem laserowym oraz emiter fal dźwiękowych, które odrzucają przeciwników na sporą odległość. Jest w czym przebierać, co wpływa pozytywnie na różnorodność zabawy.
Wrogowie, z którymi przyjdzie nam się zmierzyć są z pewnością dobrze znani fanom uniwersum – oprócz wymienionych wcześniej, powalczymy również z takimi osobistościami jak Chameleon, Hobgoblin, Lizard, Kangaroo, Rhino, Vulture, Electro, Scorpion i inni – twórcy z pewnością nie zdradzili nam wszystkiego.
Aktywności poboczne
W grze z otwartym światem nie mogło oczywiście zabraknąć aktywności pobocznych. Zadania te sprowadzają się do udaremniania włamań i podejmowania walki z miejskimi gangami. Czasem przyjdzie nam stanąć oko w oko z bandytą trzymającym zakładnika. Wówczas uruchomi się dodatkowa mini-gra, przypominająca pojedynki rewolwerowców z Red Dead Redemption – czas spowalnia, a celem gracza jest strzelić w odpowiednie miejsce we właściwym czasie. Postać rozwijamy za pomocą żetonów wyzwań i żetonów przestępstw. Są to rozsiane po mieście kredyty, które aktywują się po wykonaniu danego zadania. Tak zdobytą walutę przeznaczamy na kupowanie i ulepszania gadżetów oraz podnoszenie statystyk kombinezonu bohatera. Peter staje się silniejszy, sprytniejszy i bardziej wytrzymały.
Spider-Man to nie tylko powietrzne wygibasy w kostiumie i temperowanie przestępczości na ulicach
To także osobista historia Parkera, który jest naukowcem. Przygotujcie się zatem na wizyty w laboratorium, eksperymentowanie i tworzenie ulepszeń. Miejsce to stanowi przyjemną odskocznię od ciągłej akcji, jest bezpieczną przystanią, w której odsapniemy i podreperujemy sprzęt.
Pod względem technicznym, najnowsze dzieło Amerykanów prezentuje się wybornie. Ogromne, tętniące życiem miasto z setkami przechodniów i samochodów na ulicach robi niemałe wrażenie. Efekt potęguje cudowne, miękkie światło, nadające Nowemu Jorkowi plastyczny wyraz.
Gracze posiadający konsolę PS4 Pro zobaczą grę w rozdzielczości 4K oraz z większą ilością detali. Komfort naszej rozrywki na pewno poprawi jeden z nowszych telewizorów z oferty Sony – należy zwrócić uwagę na to, aby telewizor obsługiwał rozdzielczość 4K oraz HDR, co wpływa znacząco na jakość obrazu. Dodatkowo, niektóre z nich oferują niższy input lag, co jak wiadomo, przekłada się na płynniejszą rozgrywkę.
Spider-Man robi piekielnie dobre wrażenie
Urzeka dopracowaniem rozgrywki, ogromem zawartości i technicznym poziomem wykonania. Gra stanowi kwintesencję tego, o co chodzi w grach – wolność, ruch, swoboda, efektowna walka, wyraziste postacie. Tytuł ten jest z pewnością poważnym pretendentem do gry roku.