Ekonomiczna zmywarka w twoim domu – poradnik

AGD
Opublikowane: Kwiecień 25, 2018 2018-05-23T14:29:04+00:00

Zmywarka ekonomiczna to przede wszystkim taka, która jest tania w utrzymaniu. Wybór na rynku jest szeroki i czasem trudno odnaleźć model, który idealnie odpowiadałby naszym oczekiwaniom. Czym się kierować przy zakupie i jakie cechy produktu świadczą o jego ekonomiczności? Zapraszam do lektury poradnika.


Pojemność zmywarki

Decydując się na zakup zmywarki pamiętaj przede wszystkim o tym, aby nie przepłacać za urządzenie, które będzie stało w połowie puste. Pojemność zmywarki jest wyrażana zazwyczaj w kompletach naczyń. Dla singli lub młodych par idealne będą zmywarki kompaktowe. Najczęściej są one o wymiarach 55x45x50 cm i mieszczą do 6 kompletów naczyń. W przypadku rodzin trzeba już zainwestować w nieco większy okaz, czyli zmywarki o wymiarach 60x85x60 cm. Urządzenia tej wielkości pomieszczą nawet do 15 kompletów naczyń.

Ilość zużywanej przez zmywarkę wody

Istnieje mit, że tyle wody ile zużywa zmywarka, w życiu nie zużyje się w trakcie tradycyjnego zmywania. Nic bardziej mylnego! Szacuje się, że podczas ręcznego zmywania naczyń kilkuosobowej rodziny można zużyć nawet do 80 litrów wody! Tymczasem, nowoczesne ekonomiczne i energooszczędne zmywarki zużywają podczas jednej sesji mniej niż 10 litrów wody. Przy zakupie produktu sprawdź specyfikację techniczną od producenta i upewnij się, że nie przepłacisz za coś, co będzie równie drogie w utrzymaniu.

Klasa energetyczna, efektywności zmywania i suszenia

Chcąc jak najbardziej zaoszczędzić na kosztach utrzymania zmywarki, koniecznie powinieneś sprawdzić klasę energetyczną produktu, którym jesteś zainteresowany. Zgodnie z dyrektywą UE, wszystkie urządzenia AGD musza zostać oznakowane klasą energetyczną, gdzie prezentowana jest marka i model wraz z rocznym zużyciem energii i wody. Na etykiecie powinna znaleźć się także pojemność oraz poziom głośności zmywarki. Najbardziej energooszczędne zmywarki mają klasę A+++. Na tej samej zasadzie powstała klasa efektywności zmywania, która informuje nas m.in. o tym, ile litrów wody zmywarka pobiera w trakcie pracy. Następną istotną kwestią jest rodzaj i efektywność suszenia. Informuje nas ona m.in. o tym, czy nasze naczynia wrócą ze zmywarki zupełnie czyste. W przypadku urządzeń o niskiej efektywności, szklane zestawy mogą być lekko zabrudzone i zawierać nieestetyczne smugi.

Sposób podgrzewania wody

Stare modele podgrzewały wodę poprzez umieszczone na dnie sprzętu gałki grzewcze, ten system znacznie podnosił rachunki za prąd. Najnowocześniejsze i najbardziej ekonomiczne zmywarki podgrzewają wodę w momencie jej wpływania do komory. Dzięki temu urządzenia oszczędzają wykorzystywaną energię.

Jak wybrać ekonomiczną zmywarkę?

Jedną z najlepszych dostępnych obecnie zmywarek dla większego gospodarstwa domowego jest Miele G 6000 SC, posiadająca najwyższą klasę energetyczną. Zużywa ona do 6,5 l. wody podczas jednego mycia, posiada funkcję eko, a dodatkowo automatycznie rozpoznaje wielkość załadunku we wnętrzu urządzenia, dzięki czemu indywidualnie dopasowuje ilość potrzebnej do mycia naczyń wody i prądu.

Sprawdź pozostałe poradniki na naszym portalu lub zadaj pytanie naszym specjalistom w grupie opiniowiczów, którą znajdziesz tutaj.

Wasza ocena

Pasjonatka dobrego smaku i aromatu kawy. W naszej redakcji to ona dobiera ziarna do młynka i recenzuje wszystkie ekspresy do kawy. Z daleka wyczuwa różnice pomiędzy Arabicą a Robustą i wie jak je odpowiednio przygotować. Uwielbia słuchać dobrej muzyki i sprawdzać możliwości słuchawek bezprzewodowych w zatłoczonych środkach komunikacji. Z wielkim zamiłowaniem czyta blogi podróżnicze i ogląda dziesiątki seriali.

Szanowny Czytelniku!

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). W związku z tym chcielibyśmy prosić Cię o zgodę na przetwarzanie Twoich danych i poinformować Cię o zasadach, na jakich będzie się to odbywało od 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz szczegółowe informacje na ten temat.

Zgadzam się na przechowywanie na urządzeniu, z którego korzystam tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie moich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania przeze mnie ze stron internetowych, serwisów oraz innych parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych i w celach analitycznych przez Opinie RTV AGD (własność Mediamass).

W jakim celu będziemy przetwarzać Twoje dane?

Kto jest administratorem danych osobowych?

Administratorem danych osobowych jest portal Opinie RTV AGD będący własnością Mediamass.

Komu możemy przekazywać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem mogą to być podmioty przetwarzające dane na zlecenie portalu Opinie RTV AGD np: firmy zajmujące się marketingiem lub podwykonawcy usług. Twoje dane mogą być też udostępnione organom prawa o ile otrzymamy stosowną notę prawną.

Twoje prawa w stosunku do danych osobowych?

Masz prawo wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych oraz masz prawo dostępu do nich lub sprostowania.

Celem portalu Opinie RTV AGD jest dostarczanie czytelnikom ciekawych treści dotyczących branży elektroniki użytkowej. Twoje dane pomogą nam w lepszym zarządzaniu portalem oraz pozwolą nam dostarczać Ci treści redakcyjne adekwatne do Twoich oczekiwań.

Z wyrazami szacunku

Zespół Opinie RTV AGD