opiNEWS – Selfie jako nowy sposób weryfikacji konta na Facebooku

NEWS
Opublikowane: Listopad 27, 2017 2018-01-10T10:08:33+00:00

Na fali kolejnych ataków hakerskich i prób zablokowania lub usunięcia kont użytkowników, władze Facebooka postanowiły zrobić krok na przód. Czy weryfikacja konta użytkownika poprzez wysłanie zdjęcia twarzy to dobry pomysł?

Zrób sobie selfie

Portal Facebook dysponuje kilkoma narzędziami, które umożliwiają weryfikację tożsamości użytkownika. Gdy system wykrywa, jego zdaniem, nietypową aktywność na koncie, podejmuje kroki, które mają za zadanie ochronić nasz profil. Portal może nas poprosić o wskazanie ostatnio dodanych przez nas komentarzy, weryfikację zdjęć naszych znajomych czy podanie kodu, który został przesłany na podany wcześniej numer telefonu.

Facebook - weryfikacja konta użytkownika

Zdaniem twórców Facebooka takie środki ostrożności to nadal za mało, dlatego zdecydowano się na wprowadzenie nowej metody potwierdzania tożsamości – weryfikację poprzez przesłanie zdjęcia twarzy. Ten sposób ma nie tylko chronić użytkowników przez zhakowaniem konta, ale również eliminować tworzenie fałszywych profili, od których roi się na portalu. Użytkownik musi przesłać swoje zdjęcie, które jest analizowane przez system. Po zakończeniu weryfikacji zostaje ono automatycznie usunięte z bazy danych. Facebook zaznacza, że funkcja rozpoznawania twarzy ma się aktywować w przypadku rozpoczęcia procesu odzyskiwania dostępu do konta. Na razie narzędzie jest w fazie testów i nie wiadomo kiedy wejdzie do “stałego asortymentu”.

Facebook nie był pierwszy

Oczywiście dla nas system rozpoznawania twarzy to żadne novum. Nie tak dawno pisaliśmy o funkcji Pearl ID, dostępnej w najnowszych iPhone’ach. Rodzi się jednak pytanie, czy system nie okaże się zawodny? W końcu nie tak trudno oszukać urządzenie, na przykład robiąc zdjęcie istniejącej już fotografii, czego dowodem były problemy ze skanerem twarzy w Samsungu S8. Jak będzie tym razem? Będziemy uważnie śledzić uwagi mniej, lub bardziej zadowolonych użytkowników 😉

Sprawdźcie, co nowego wydarzyło się w świecie technologii!

Wasza ocena

Gra na gitarze, komputerze, konsoli, smartfonie, w piłkę nożną i w gry planszowe. Wszelkie formy wirtualnej (i nie tylko) rozrywki są jego specjalnością i pasją. Spory między Xboksem a PlayStation rozstrzyga rzutem monetą, a później i tak siada do peceta. Wieczorami wciąż wspomina Windows Phone 8.1, katuje Królestwo Rhodoków w Mount & Blade: Warband albo spaceruje po Górniczej Dolinie.
Opinie RTV AGD