Soundbar z Dolby Atmos – jaki wybrać?

AUDIO
Opublikowane: Kwiecień 20, 2018 2018-05-11T08:45:54+00:00

System Dolby Atmos to technologia, która miała swój debiut w 2012 roku. Do tej pory można się z nią było spotkać wyłącznie na sali kinowej. W marcu 2018 roku po raz pierwszy została zastosowana w soundbarach firmy Sony. Zobaczmy, co Dolby Atmos wnosi do świata dźwięku!


Systemy dźwiękowe

Do tej pory w domu korzystaliśmy z powszechnie znanego systemu dźwiękowego Dolby Sorround 5.1. czyli trzech głośników z przodu, dwóch z tyłu i subwoofera, który jest odpowiedzialny za niskie dźwięki. Z biegiem czasu system rozwinięto do 7.1. Oznacza to, że mamy 3 głośniki z przodu i dwa z tyłu – jak w przypadku Dolby Sorround. Do tego dołożono 2 głośniki po lewej i prawej stronie. Dzięki temu dźwięk rozchodził się bardziej przestrzennie. Mogliśmy usłyszeć wyraźnie z każdej strony np.: nadlatujący helikopter.

CZYTAJ TAKŻE – SONY HT-NT5 recenzja – soundbar zamiast kina domowego?

Zasada działania Dolby Atmos

W systemie Dolby Atmos również korzysta się z ułożenia głośników 7.1, ale do tego dochodzą jeszcze dwa głośniki umieszczone nad nami. Czyli w praktyce mamy system 7.2.1. Otrzymujemy w ten sposób środowisko akustyczne, dzięki któremu dźwięk dociera do nas nie tylko od przodu i od tyłu, ale także pod kątem. Do tej pory nie było to rozwiązanie spotykane w systemach kina domowego lub w soundbarach.

JAK DZIAŁA DOLBY ATMOS?

Soundbary z systemem DA

Pierwszą firmą, która wykorzystała system Dolby Atmos w soundbarze, było Sony. W styczniu 2018 roku, w trakcie targów CES Sony zaprezentowało flagowy model HT-ZF9, który posiada wsparcie dla przestrzennego systemu Dolby Atmos. W jaki sposób zostało to osiągnięte? W modelu prócz głośników, które emitują dźwięk na wprost, zainstalowane są także głośniki emitujące dźwięk do góry. Dzięki temu uzyskujemy wrażenie, że dźwięk dobiega do nas z każdej strony.

Modele soundbarów z systemem dźwięku przestrzennego

Sony było pierwszym producentem, który zdecydował się na zastosowanie Systemu Dolby Atmos w swoich soundbarach, ale nie na długo. Jeśli jesteście ciekawi w jakich modelach możecie spotkać się z tym rozwiązaniem to poniżej znajdziecie krótką listę najciekawszych modeli na 2018 rok.
Soundbary z system Dolby Atmos:

  • Soundbar Sony HT-ZF9
  • Soundbar Sony HT-ZF9000
  • Soundbar Sony HT-ST5000
  • Soundbar Samsung HW-K950
  • Soundbar Samsung HW-K850

Sprawdź recenzje soundbarów, które mieliśmy okazję przetestować w naszej redakcji. Pomogą Ci poznać najważniejsze zalety produktu oraz ułatwią finalną decyzję zakupową. Zapraszam Cię również na nasze kanały social media gdzie codziennie publikujemy ciekawostki z branży AGD i RTV.

RECENZJE SOUNDBARÓW ZNAJDZIESZ TAKŻE NA NASZYM KANALE YT


Gra na gitarze, komputerze, konsoli, smartfonie, w piłkę nożną i w gry planszowe. Wszelkie formy wirtualnej (i nie tylko) rozrywki są jego pasją. Spory między Xboksem a PlayStation rozstrzyga rzutem monetą, a później i tak siada do peceta. Wieczorami wciąż wspomina Windows Phone 8.1, katuje Królestwo Rhodoków w Mount & Blade: Warband albo spaceruje po Górniczej Dolinie. Jeśli w redakcji pojawią się słuchawki lub dobry głośnik – możesz mieć pewność, że będzie głównym testerem, który na wiele godzin zniknie z pola widzenia, żeby prawidłowo odsłuchać Riders of The Storm.

Szanowny Czytelniku!

25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). W związku z tym chcielibyśmy prosić Cię o zgodę na przetwarzanie Twoich danych i poinformować Cię o zasadach, na jakich będzie się to odbywało od 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz szczegółowe informacje na ten temat.

Zgadzam się na przechowywanie na urządzeniu, z którego korzystam tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie moich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania przeze mnie ze stron internetowych, serwisów oraz innych parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych i w celach analitycznych przez Opinie RTV AGD (własność Mediamass).

W jakim celu będziemy przetwarzać Twoje dane?

Kto jest administratorem danych osobowych?

Administratorem danych osobowych jest portal Opinie RTV AGD będący własnością Mediamass.

Komu możemy przekazywać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem mogą to być podmioty przetwarzające dane na zlecenie portalu Opinie RTV AGD np: firmy zajmujące się marketingiem lub podwykonawcy usług. Twoje dane mogą być też udostępnione organom prawa o ile otrzymamy stosowną notę prawną.

Twoje prawa w stosunku do danych osobowych?

Masz prawo wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych oraz masz prawo dostępu do nich lub sprostowania.

Celem portalu Opinie RTV AGD jest dostarczanie czytelnikom ciekawych treści dotyczących branży elektroniki użytkowej. Twoje dane pomogą nam w lepszym zarządzaniu portalem oraz pozwolą nam dostarczać Ci treści redakcyjne adekwatne do Twoich oczekiwań.

Z wyrazami szacunku

Zespół Opinie RTV AGD